Nasz pierwszy przystanek - gotycko-renesansowy dwór z Nieborowie
Budowę dworu w 1694 roku rozpoczął kardynał Michał Stefan Radziejowski według projektu architekta Tylmana z Gameren. Następnie przepisał go swojej narzeczonej Konstancji z Niszczyckich, którą porzucił dla stanu duchownego (zrobił tak, gdyż był oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci jednego z wysoko postawionych ludzi). W ramach rekompensaty znalazł jej również o 20 lat starszego męża tj. Jerzego Hipolita Towiańskiego. Jednak jak podają legendy dzieci Konstancji i Jerzego były bardzo podobne do Michała (jednak tłumaczono to bliskim pokrewieństwem obydwu panów ;op )
Przejściowo własność Ogiński. W 1774 właścicielem dóbr nieborowskich został książę Michał Hieronim Radziwiłł. Pieniądze na zakup tej posiadłości otrzymał od Rosji za złożenie podpisów pod aktami rozbiorowymi. Lata, gdy mieszkali tu on wraz z małżonką Heleną z Przeździeckich, były latami świetności dworu. Do 1945 roku majątek był w posiadaniu rodziny Radziwiłłów. Po II Wojnie światowej pałac wraz z unikalnymi zbiorami otoczyło opieką Muzeum Narodowe w Warszawie
Dwór jest w bardzo dobrym stanie z racji tego, iż podczas II Wojny Światowej był tam sztab nazistów.
więcej na temat historii pałacu można dowiedzieć się ze strony http://www.nieborow.art.pl/article.php?id=7
Z ciekawostek o Nieborowie dodam, iż realizowano tu zdjęcia do filmu Akademia Pana Kleksa, Pan Samochodzik i niesamowity dwór oraz serialu W krainie Władcy Smoków.