Miś panda przez lata wzbudzał duże sensacje wśród naukowców czy jest misiem czy szopem. Konflikt został zażegnany w prosty sposób. Panda Wielka jest z rodziny niedźwiedziowatej a Panda Mała jest z rodziny szopowatej (taki lisek z fire foxa).
Panda Wielka na wolności występuje tylko w Chinach. Zamieszkuje łańcuchy górskie położone w prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi.
Co ciekawe, pomimo tego, że żywi się głównie pędami bambusa to przynależy do drapieżników. Klasyfikacja pandy do zwierząt drapieżnych spowodowana jest budową jej układu pokarmowego (zbudowany jak u zwierząt mięsożernych). Podobno panda cały czas ewoluuje w stronę roślinożernego zwierzęcia i wciąż nie jest w pełni przystosowana do spożywania roślinnego pokarmu (musi uzupełniać jadłospis rybami, czy pędrakami). Nie mniej jednak jej główny pokarm to pędy bambusów, których musi zjeść bardzo dużo (20-30 kg dziennie). Spowodowane jest to tym, że panda trawi tylko 25% spożytego pokarmu (gdy np. zwierzęta roślinożerne jak krowy trawią aż 80% spożytego pokarmu). Jako ciekawostkę dodam, ze po zjedzeniu dziennej porcji bambusa, panda robi ok. 100 bobków.
Pandy są bardzo inteligentnymi zwierzętami. Głośne w ostatnich latach były historię pań pand, które, gdy zorientowały się, że ich ciężarne koleżanki dostają klimatyzowane pomieszczenia i większe racje żywnościowe, zaczęły symulować ciąże.
Aby zobaczyć te przepiękne zwierzęta udaliśmy się do pekińskiego zoo. Początkowo teren ogrodu zoologicznego stanowił ogrody cesarskie, które w latach 50tych zostały znacjonalizowane. Z ciekawostek dodam, że w czasie, gdy ogród był nacjonalizowany, był on bardzo zniszczony japońskimi nalotami bombowymi. Na jego stanie znajdowały się tylko 4 zwierzęta: ślepy emu, dwa wielbłądy i właśnie panda.