Geoblog.pl    orion    Podróże    Pekin    smog, woda, populacja -czyli bolączki Pekinu
Zwiń mapę
2015
13
gru

smog, woda, populacja -czyli bolączki Pekinu

 
Chiny
Chiny, Pekin
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 6938 km
 
Smog

Aby przybliżyć Wam tematykę smogu podam kilka liczb. Średnia życia policjanta pracującego w drogówce to 45 lat. Rok pracy przy sterowaniu ruchem na skrzyżowanie o kilkadziesiąt punktów procentowych zwiększa szansę na zachorowanie na raka płuc. Aby chronić policjantów rząd Chin zdecydował się zamontować na wszystkich skrzyżowaniach w Pekinie kamery. Jednak przy dużym stężeniu smogu (wystarczą 2 bezwietrzne tygodnie), aby kamery nie były wstanie odczytać tablic rejestracyjnych.

Gdy poziom smogu osiąga alarmujący poziom zamykane są szkoły, zakłady pracy a ludziom nakazuje się pozostanie w domach. Obecnie we wszystkich domach montuje się filtry powietrza, które mają za zadanie poprawę jakości powietrza.

Aby ograniczyć poziom smogu tylko zarejestrowani (zameldowani) w Pekinie kierowcy mogą posiadać prawo jazdy. Codziennie też losowane są 2 liczby -samochody (oprócz transportu publicznego, samochodów rządowych i taksówek), których ostatnia liczba z rejestracji pokrywa się, z którąś z wylosowanych, nie mogą wyjeżdżać na drogi. Złamanie tego zakazu kończy się wysokim mandatem, następnie jeszcze wyższym mandatem i za trzecim razem utratą prawa jazdy. Dodatkowo rząd nakazał mieszkańcom, aby wszystkie motocykle, motorynki, ryksze miały napęd elektryczny, nie spalinowy. Obecnie propagowane są również samochody elektryczne i hybrydowe (tych wiele na mieście widzieliśmy). Myślę, że może niedługo uda się te zalecenia urzeczywistnić. Chiny są producentami aż 30 własnych marek samochodów, także posiadają zarówno zakłady jak i inżynierów do produkcji takich pojazdów.

Na koniec dla wszystkich tych, którzy myślą, że problem smogu w Chinach nas nie dotyczy. 20% smogu w Karolinie Południowej (USA) pochodzi z Pekinu. Jest przywiewany przez wiatr.

Woda

Północna część Chin ma kiepski dostęp do wody. Jest to teren suchy, miejscami pustynny. Obecnie w Pekinie zameldowanych jest 13 mln osób jednak mieszka tutaj aż 22 mln mieszkańców. Rząd w trosce o to, aby nie zabrakło w Pekinie wody będzie próbował ograniczyć tę liczbę chyba do 20 mln.

W tym kontekście pojawia się nam Tybet, z którego wychodzi sporo rzek Chińskich. Odłączenie Tybetu od Chiń może być dużym problem, bo pozwoli szantażować Chiny brakiem dostępu do wody. Wystarczy w dobrym miejscu postawić tamę... stąd priorytetem rządów chińskich jest zachowanie kontroli nad tym terenem (co pozwala chronić całe terytorium Chin). Aby ułaskawić niesforną prowincję Chińczycy (oprócz przesiedlania tam ludzi z innych prowincji) wpompowali tam ogromną ilość pieniędzy i znacznie podnieśli stopę życiową tamtejszych ludzi. Ma to wywołać ogólne uspokojenie nastroi i pewien błogostan zamożnego społeczeństwa, co po części pewnie się udało.

Innym planem na zabezpieczenie wody jest duży projekt polegający na zmianie biegu rzek (przesunięcie ich z południa na północ). Jeśli wydaje Wam się to śmieszne, to przypominam, ze Chińczycy zbudowali już Zaporę Trzech Przełomów, czyli tamę zbudowaną na rzece Jangcy w centralnej prowincji Chin – Hubei.Przemieszczenie po uruchomieniu zapory 40 mld ton wody na wysokość 100 metrów nad poziom morza spowodowało mierzalne, choć nieistotne w praktyce, skutki dla obrotu Ziemi: oś obrotu przechyliła się nieco, przesuwając biegun geograficzny o 2 cm, a doba wydłużyła się o 0,06 mikrosekundy. Dodatkowo istnieje ryzyko, że ciężar nagromadzonej tam wody może spowodować pęknięcie płyty tektonicznej. Z zalet tej inwestycji przyczynia się do ograniczenia zużycia węgla o (szacunki z roku 2007) 31 milionów ton przez rok. Ogranicza to emisje (szacunki z roku 2007) 100 milionów ton gazów cieplarnianych, milionów ton pyłów, miliona ton dwutlenku siarki, 370 tys. ton tlenku azotu, 10 tys. ton tlenku węgla oraz znaczących ilości rtęci do atmosfery.

Populacja

W Pekinie żyje 22 mln ludzi, w Chinach 1.250 mln. Mimo tak ogromnej rzeszy obywateli polityka jednego dziecka została złagodzona (stało się to głównie z powodu dużej dysproporcji pomiędzy kobietami a mężczyznami). Jednak w Pekinie limit został (z przyczyn opisanych wyżej) jedynie częściowo. Mianowicie można mieć kolejne dziecko, ale Państwo nie będzie łożyć na jego edukację podstawową.

Jeśli mówimy o populacji warto wspomnieć, ze ponieważ na wsi zawsze brakuje rąk do pracy, to nawet za czasów polityki jednego dziecka, rolnicy potrafili posiadać ich kilkoro. Praktyka polegała na tym, że po prostu nie zgłaszało się kolejnych dzieci. Szacuje się, że na terenie Chin żyje ok. 50 mln niezarejestrowanych ludzi.

Aby dopełnić obrazu Chin ich powierzchnia wynosi 9 mln km2 (30 razy powierzchnia Polski). Administracyjnie podzielone są na 32 dystrykty, z czego jeden do zbuntowana prowincja Tajwan.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (4)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
orion
Katarzyna
zwiedziła 9% świata (18 państw)
Zasoby: 145 wpisów145 50 komentarzy50 1727 zdjęć1727 2 pliki multimedialne2
 
Moje podróżewięcej
02.12.2015 - 09.01.2016
 
 
14.10.2014 - 14.10.2014