Grobowce dynastii Ming jest to kompleks nekropolii, w których spoczywa 13 spośród 16 cesarzy dynastii Ming. Aczkolwiek obecnie jedynie trzy groby są odrestaurowane i dostępne dla zwiedzających.
Oczywiście, jak się domyślacie, miejsce na cesarską nekropolię, położoną w kotlinie otoczonej z trzech stron górami, wybrano ściśle według zasad feng shui. Za Wikipedią od północy chroniona jest przed złymi duchami łańcuchem wzgórz Tianshoushan. Po bokach kotlinę zamykają wzgórza Longshan (Góry Smoka) i Hushan (Góry Tygrysa). Od południa przerwa między wzgórzami zamknięta jest ceglanym murem, którego bez zezwolenia nie wolno było przekraczać żadnemu śmiertelnikowi.
Pierwszą budowlę kompleksu stanowi brama o pięciu wejściach, za którą znajduje się Pawilon Steli, z umieszczoną wewnątrz tablicą pamiątkową na grzbiecie kamiennego żółwia Bushi. Każdy z rogów Pawilonu ozdobiony jest marmurową kolumną zwieńczoną rzeźbą mitycznego zwierzęcia, zaś po obydwu stronach drogi znajdują się dwie kolumny ozdobione wyobrażeniami chmur. Dodatkowo znajduje się tutaj zdjęcie Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który odwiedził to miejsce podczas swojej wizyty w Chinach.
Od Wielkiej Czerwonej Bramy do grobowców wiedzie siedmiokilometrowa rytualna droga, zwana w chińskiej tradycji drogą duchów. Obecnie zachował się jedynie kilkusetmetrowy odcinek za Pawilonem Steli ozdobiony po bokach ustawionymi w 12 par posągami zwierząt (część zwierząt stoi, część leży -tak aby, gdy te pierwsze się zmęczą, te drugie mogły je zmienić na warcie) i mandarynów.
Największym i najlepiej zachowany ze wszystkich 13 grobowców jest grobowiec cesarza Yongle. Wejście do niego stanowi potrójna brama. Wewnątrz znajduje się porośnięty sosnami podwórze, pośrodku którego wznosi się Pawilon Stałych Łask. Dalej przechodzi się na kolejne podwórze, pośrodku którego wznosi się marmurowa brama oraz ołtarz ofiarny. Na końcu tego podwórza dochodzi się do Wieży Steli. W tej wznoszącej się na licowanej kamieniem budowli pagodzie znajduje się kopia tabliczki z wyrytym imieniem cesarza Yongle. Dalej wznosi się porośnięty drzewami kopiec grobowy, otoczony blankowanym murem. W pobliżu znajdują się również groby szesnastu konkubin, które w zaświatach miały służyć swojemu zmarłemu panu. Wnętrze grobowca Yongle nie zostało dotychczas przebadane i nadal pozostaje zamknięte dla zwiedzających.
Kolejnych grobowców niestety już nie zwiedzaliśmy, a są nimi grobowiec Grobowiec cesarza Wanli (nazywany Dìnglìng) oraz Grobowiec cesarza Longqinga (nazywany Zhaoling)