Geoblog.pl    orion    Podróże    Inne spojrzenie na Nepal    hinduizm - religia dominujaca w Nepalu

hinduizm - religia dominujaca w Nepalu

Nepal
Nepal, Bharatpur

Musze sie przyznac do wielkiego ignoranctwa z mojej strony, kiedy przyjechalam do Nepalu bylam swiecie przekonana, ze hinduizm i buddyzm to jest to samo. Ze wyznawcy wierza w swiete krowy i oddaja czesc buddzie. Coz za nierostropnosc.

Hinduizm jest religia politeistyczna. Czcza wiele bostw. Jednak w przeciwienstwie do buddystow nie modla sie przy stupacha a w swiatyniach.

W moim domu mamy dwa oltarzyki. Jeden w kuchni -poswiecony jest bostwu Tukregors. Codziennie rano i wieczorem moja nepalska mama pali swiece oraz kadzidla. Na oltarzu sa rowniez swieze kwiaty, barwnik do robienia tika, miod itp. Przed domem natomiast rosnie swieta roslina pod ktora rowniez palone sa swiece.

Niedaleko mojego domu znajduje sie swiatynia. Codziennie o 4 rano mozna przyjsc i cwiczyc tutaj joge. Natomiast gdy ide do pracy dzieci biegna do niej aby przyniesc od kaplana wode w kielichu kwiatka oraz barwnik do robienia tiki w dloni.

Zblizajacy sie tydzien jest wyjatkowy ze wzgledu na to iz rozpoczyna sie w nim najwazniejsze swieto hinduistyczne -festiwal dashain (cos na miare naszego Bozego Narodzenia). Na ten czas biore wolne w szpitalu i udaje sie z moja nepalska rodzina do dystryktu Gorkha, gdzie ich rodziny -rodzice, bracia, siostry -beda sobie blogoslawic i nakladac tike na czolo

POST FACTUM (za wikipedią)

Hinduizm -określenie zbiorcze na grupę wierzeń religijnych, wyznawanych głównie na Półwyspie Indyjskim. Rozmaite odłamy hinduizmu wyznaje prawie 1 miliard ludzi, z których ok. 910 milionów mieszka w Indiach i Nepalu (łącznie). W związku z tym hinduizm, traktowany zbiorczo, jest trzecią pod względem liczby wyznawców religią świata. Istnieje bardzo wiele odłamów hinduistycznych, różniących się zarówno wierzeniami na temat Boga, jak i praktykami. Ich wyznawców łączy przede wszystkim: szacunek dla świętych ksiąg (Wed); wiara w reinkarnację; wiara w prawo akcji i reakcji (karma); dążenie do wyzwolenia, różnie rozumianego przez poszczególne odłamy.

orion
Katarzyna