Park Beihai, którego nazwa oznacza „Północne Morze” jest to dawny ogród cesarski, przekształcony w park. Jest położony na północny zachód od Zakazanego Miasta i graniczy z Nowym Zakazanym Miastem (czyli zamkniętą dla zwiedzających dzielnicą chińskich władz tzw. kompleksem Zhongnanhai). Park jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Chinach.
Ogród ten powstał na początku X w. i od tego czasu przechodził wiele przemian. Utworzono tutaj jezioro, a ziemię, którą usunięto podczas jego budowy, użyto do usypania trzech wysp. Na przestrzeni wieków, 2 z nich zostały połączone z lądem, jednak główną wyspę wciąż otaczają wody jeziora. Większość budynków, które stoją w parku do dnia dzisiejszego tj. Pawilon Pięciu Smoków czy Mur Dziewięciu Smoków, powstało za czasów dynastii Qing. Natomiast Białą Dagobę wzniesiono w okolicach 1651 roku, jako dowód oddania wierze buddyjskiej. Do roku 1911 park był niedostępny dla zwykłych ludzi. Dopiero kilkanaście lat po upadku dynastii Qing, w roku 1925 kompleks otworzono dla publiczności..
Z ciekawostek napiszę, że park powstał zgodnie z tradycyjną legendą chińską, która mówi, że na wschód od Zatoki Pohaj istniały trzy magiczne góry – Penglai, Yingzhou i Fangzhang, w których żyli bogowie, mający ziołowy lek, który miał pomóc ludziom w uzyskaniu nieśmiertelności. Wielu cesarzy próbowało odnaleźć te góry. Pierwszy cesarz Chin wysłał ludzi w ich poszukiwaniu, jednak wyprawa się nie udała (podobno zamiast odnaleźć góry ludzie cesarza odnaleźli Japonię, gdzie założyli pierwszą japońską dynastię). W końcu cesarz rozkazał utworzyć jezioro przy swoim pałacu oraz usypać na nim trzy wzgórza, które miały imitować te opisane w legendzie. Najprawdopodobniej Beihai został również zbudowany zgodnie z tym trendem.
Niestety ze względu na pogodę i zakończenie sezonu nie udało się nam popływać łódką po jeziorze, jednak widoki i tak były piękne.
Duże wrażenie zrobił również na mnie Mur Dziewięciu Smoków. Ma 27 metrów długości, 6,65 metrów wysokości i jest grubości 1,42 metra. Został złożony z 424 siedmiu kolorowych płyt. Znajdują się na nim 9 wielkich, wijących się smoków, a po bokach i na okapie kilkaset mniejszych. W sumie na murze znajduje się 635 smoków. Ściana ukazuje niezwykłą technikę i umiejętności chińskich rzemieślników.
Wracając natomiast do kompleksu Zhongnanhai, który wydaje mi się ciekawym miejscem, jest to zespół budynków stanowiący część dawnego miasta cesarskiego. Zhongnanhai stanowi obecnie rezydencję najwyższych władz państwowych ChRL i stanowi pilnie strzeżony kompleks rządowy. Stąd czasami określa się go jako Nowe Zakazane Miasto. Miejsce to jest również siedzibą rządzącej Chinami partii komunistycznej. W sumie jest podobnym symbolem jak Biały Dom, Downing Street 10 czy Kreml.